اجتماعی

آخرین آمار رسمی کرونا در شهرهای ایران و جهان امروز پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹

در این مطلب از کولاک نیوز، توضیحاتی درباره آخرین آمار رسمی کرونا در شهرهای ایران و جهان پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹ و همچنین توصیه هایی برای در امان ماندن از این ویروس مهلک خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شیوع ویروس کرونا که در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرده است و جان بسیاری از افراد را نیز گرفته است، از چین آغاز شد! این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس ‌ها می باشد که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می ‌شود.

آمار کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت جدیدترین موارد شناسایی و فوتی ناشی از کروناویروس در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۱۹۹۴ مبتلای جدید به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۹۹۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۶۳ نفر از آنها بستری شدند.
وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۸۰ هزار و ۷۴۶ نفر رسید.
به گفته لاری،️ متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۱ هزار و ۹۲۶ نفر رسید.
لاری افزود: خوشبختانه تا کنون ۳۲۸ هزار و ۵۹۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
وی گفت: ۳۷۰۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: تا کنون سه میلیون و ۳۰۷ هزار و ۳۸۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
لاری گفت: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استانهای تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.
وی ادامه داد: همچنین استانهای آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

در این بررسی که نتایج آن در مجله بریتیش مدیکال ژورنال منتشر شده، آمده است: بیماران مبتلا به کووید-۱۹ لازم است مدت یک ماه صبر کنند و سپس به انجام تست مجدد اقدام کنند. همچنین از هر پنج تست منفی کرونا ممکن است یک مورد اشتباه باشد.

در این بررسی محققان به مطالعه ۱۱۶۲ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در یکی از مناطق ایتالیا پرداختند. این بیماران ۱۵ روز پس از انجام تست اولیه، ۱۴ روز پس از تست دوم و ۹ روز پس از تست سوم تحت آزمایش کرونا قرار گرفتند. محققان این فاصله زمانی را بر اساس توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در اروپا تعیین کردند.

نتیجه اولین تست حدود ۶۰ درصد از بیمارانی که بهبود پیدا کرده بودند منفی اعلام شد. نتیجه تست دیگر تایید کننده منفی بودن آزمایش در ۷۸.۷ درصد از این بیماران بود که نشان داد از هر پنج تست منفی کرونا ممکن است یک مورد اشتباه باشد. در حقیقت ممکن است فردی پس از منفی بودن نتیجه آزمایش همچنان به ویروس آلوده باشد و آن را به دیگران انتقال دهد.

به گزارش شبکه خبری سی‌انان، محققان مشخص کردند زمانی که نتیجه دو تست پی در پی PCR بیمار منفی باشد بدن بیمار از ویروس پاک شده است. به طور کلی حدود ۳۰ روز پس از تشخیص بیماری و ۳۶ روز پس از شروع اولین علائم بدن بیمار از ویروس پاک شده است. همچنین در افراد سالمند و مبتلایان به نوع شدیدتر بیماری، مدت زمان پاک شدن بدن بیمار از کروناویروس طولانی‌تر خواهد بود.

آمار رسمی کرونا در جهان

روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد. بنا بر تازه‌ترین آمارها ۱۸ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۵۰۸ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند.

در میان ۶ میلیون و ۸۴۶ هزار و ۸۲۶ مورد ابتلای فعال در سراسر جهان، ۹۹ درصد موارد یعنی ۶ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۲۸۵ نفر وضعیت خفیف داشته‌اند و تنها ۶۰ هزار و ۵۴۱ مورد معادل یک درصد از کل موارد در وضعیت وخیم قرار دارند.

همچنین از ۱۹ میلیون و ۵۷ هزار و ۷۷۹ پرونده مختومه بیماران مبتلا به کرونا، ۱۸ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۵۰۸ نفر معادل ۹۵ درصد از موارد بهبود یافته‌اند و ۸۶۱ هزار و ۲۷۱ نفر معادل ۵ درصد از موارد جان خود را از دست داده‌اند.

آمریکا با بیش از ۶.۲ میلیون مبتلا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر سه کشور آمریکا، برزیل و هند به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم، کشورهایی هستند که بالای ۳ میلیون مبتلا به کووید-۱۹ را در آمارهای رسمی خود گزارش کرده‌اند. در روسیه نیز از روز گذشته آمار مبتلایان از مرز یک میلیون نفر عبور کرده است.

همچنین براساس داده‌های رسمیِ کشورها پس از آمریکا سه کشور برزیل، هند و مکزیک با گذشتن از مرز ۵۰ هزار جانباخته به ترتیب بالاترین آمار جهانیِ قربانیان این بیماری را به خود اختصاص داده‌اند.

بنا بر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ورلداُمتر، تعداد مبتلایان و قربانیان این بیماری در کشورهایی که بنا بر گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را داشته‌اند تا صبح امروز (چهارشنبه) به ترتیب به شرح زیر است:

۱. آمریکا ۶ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۵۷۱ مبتلا، ۱۸۸ هزار و ۹۰۰ قربانی

۲. برزیل ۳ میلیون و ۹۵۲ هزار و ۷۹۰ مبتلا، ۱۲۲ هزار و ۶۸۱ قربانی

۳. هند ۳ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۵۲۳ مبتلا، ۶۶ هزار و ۴۶۰ قربانی

۴. روسیه یک میلیون و ۴۸ مبتلا، ۱۷ هزار و ۲۹۹  قربانی

۵. پرو ۶۵۷ هزار و ۱۲۹ مبتلا، ۲۹ هزار و ۶۸ قربانی

۶. آفریقای جنوبی ۶۲۸ هزار و ۲۵۹ مبتلا، ۱۴ هزار و ۲۶۳ قربانی

۷. کلمبیا ۶۲۴ هزار و ۶۹ مبتلا، ۲۰ هزار و ۵۲ قربانی

۸. مکزیک ۶۰۶ هزار و ۳۶ مبتلا، ۶۵ هزار و ۲۴۱ قربانی

۹. اسپانیا ۴۷۰ هزار و ۹۷۳ مبتلا، ۲۹ هزار و ۱۵۲ قربانی

۱۰. آرژانتین ۴۲۸ هزار و ۲۳۹ مبتلا، ۸۹۱۹ قربانی

پس از آن کشورهای شیلی با ۴۱۳ هزار و ۱۴۵ مبتلا، ایران با ۳۷۶ هزار و ۸۹۴ مبتلا، انگلیس با ۳۳۷ هزار و ۱۶۸ مبتلا، عربستان سعودی با ۳۱۶ هزار و ۶۷۰ مبتلا، بنگلادش با ۳۱۴ هزار و ۹۴۶ مبتلا، پاکستان با ۲۹۶ هزار و ۵۹۰ مبتلا، فرانسه با ۲۸۶ هزار و ۷ مبتلا، ترکیه با ۲۷۱ هزار و ۷۰۵ مبتلا، ایتالیا با ۲۷۰ هزار و ۱۸۹ مبتلا، آلمان با ۲۴۶ هزار و ۱ مبتلا، عراق با ۲۳۸ هزار و ۳۳۸ مبتلا، فیلیپین با ۲۲۴ هزار و ۲۶۴ مبتلا، اندونزی با ۱۷۷ هزار و ۵۷۱ مبتلا، کانادا با ۱۲۹ هزار و ۴۲۵ مبتلا، اوکراین با ۱۲۳ هزار و ۳۰۳ مبتلا، قطر با ۱۱۸ هزار و ۹۹۴ مبتلا، سرزمین های اشغالی با ۱۱۸ هزار و ۵۳۸ مبتلا، بولیوی با ۱۱۷ هزار و ۲۶۷ مبتلا، اکوادور با ۱۱۴ هزار و ۳۰۹ مبتلا و قزاقستان با ۱۰۵ هزار و ۹۴۴ مبتلا تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار مبتلا به کرونا را گزارش داده‌اند.

آمار کرونا

اولین واکسن کرونا کی تایید می‌شود؟

اکبر فتوحی در نشست کمیته اپیدمیولوژی کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص ابتلای مجدد بیماران مبتلا به کووید ۱۹، گفت: شواهد محدودی در دنیا وجود دارد که ابتلای مجدد را به طور قطع نشان می‌دهد و گزارش آن نیز منتشر شده است.

وی با اشاره به جنبه‌های مثبت و منفی ابتلای مجدد بیماران، گفت: در موارد تأیید شده ابتلای مجدد، این بیماران بی علامت بودند که نشان می‌دهد ابتلاء باعث ایمنی افراد شده و هرگاه سیستم ایمنی خوب عمل کند احتمال اثربخشی واکسن نیز بیشتر می‌شود. همچنین بیانگر این است که فرد مبتلا با وجود اینکه در دوره دوم علامت دار نشده، اما می‌تواند ویروس را منتشر کند. بنابراین امکان ایمنی جمعیتی کمتر شده و افراد باید همچنان مراقب ابتلای مجددشان باشند.

فتوحی با تشریح مراحل تولید واکسن در جهان، افزود: دنیا با سرعت زیادی در حال کار و پیشرفت در زمینه واکسن این بیماری است به طوری که ۲۰۰ واکسن با ۷ تکنولوژی مختلف در حال‌توسعه است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد تا زمستان حداقل یک واکسن و تا اوایل سال ۲۰۲۱ چندین واکسن تأییدیه بگیرند. ابتکاراتی در جهان وجود دارد که زمینه توزیع عادلانه واکسن را در میان کشورها فراهم می‌کند. به این صورت که به تدریج واکسن تولید می‌شود، همه کشورها از حداقل واکسن بهره‌مند شوند تا در اختیار گروه‌های در معرض خطر قرار گیرد. این‌گونه حتی اگر مردم هم به همان تعداد قبل مبتلا شوند، ابتلاء در گروه‌های پرخطر و در نتیجه مرگ‌ومیر کاهش پیدا می‌کند.

 

کد خبر ۵۴۵۹۰۵

امتیاز کاربران: ۴.۶۵ ( ۱ رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن