اخبار داغاقتصادی

جرم علیرضا حیدرآبادی پور مدیرعامل فراری بانک سرمایه چیست؟

در این ملب از کولاک نیوز ، توضیحاتی درباره جزئیات جرم علیرضا حیدرآبادی پور مدیرعامل فراری بانک سرمایه حواهیم داشت! با ما همراه باشید. علیرضا حیدرآبادی پور ، مدیرعامل اسبق بانک سرمایه بر اساس وضعیت قرمز اعلام شده از سوی بازپرس پرونده و با هماهنگی اینترپل، شناسایی، دستگیر و طی انجام تشریفات قانونی به کشور بازگردانده شده است.

جرم علیرضا حیدرآبادی پور

در پی تاکیدات و دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر بازگرداندن مجرمین و متهمین اقتصادی، علیرضا حیدرآبادی ‌پور ، مدیرعامل اسبق بانک سرمایه که در حین تحقیقات مقدماتی از کشور خارج شده بود با تلاش اینترپل و توسط پلیس اسپانیا دستگیر و به کشور مسترد گردیده است.

این اولین بار است که یک مجرم اقتصادی از اروپا به کشور بازگردانده می ‌شود!

علیرضا حیدرآبادی پور دو پرونده مهم فساد اقتصادی دارد، وی به اخلال در نظام اقتصادی از طریق خیانت در امانت و تحصیل مال نامشروع متهم بوده و در جریان محاکمه برخی از مدیران بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال ‌گران در نظام اقتصادی کشور به‌طور غیابی به دوازده سال حبس محکوم شده است.

علیرضا حیدرآبادی پور بر اساس وضعیت قرمز اعلام شده از سوی بازپرس پرونده و با هماهنگی اینترپل شناسایی، دستگیر و طی انجام تشریفات قانونی به کشور بازگردانده شده است.

سردار هادی شیرزاد ، رئیس پلیس بین الملل ناجا درحالی که ماموران متهم را در فرودگاه امام خمینی از هواپیما پیاده می کردند، به شبکه خبر گفت: ” متهم برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی می شود. “

علیرضا حیدرآبادی‌ پور در بهمن ۱۳۹۴ شمسی به مدیرعاملی بانک سرمایه منصوب شد و حدود پنج ماه بعد در خرداد ماه سال ۱۳۹۵شمسی از این سمت برکنار شد. او با قرار پنج میلیارد تومانی آزاد بود اما در اواخر سال ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش شد از ایران خارج شده است. با این حال دادستانی تهران خرداد ماه سال ۱۳۹۸ شمسی از بازداشت او در اسپانیا توسط پلیس بین الملل (اینترپل) خبر داد.

دادگاه رسیدگی به پرونده مدیران بانک سرمایه که متهم به فساد اقتصادی و اختلاس بودند، برای چند سال در جریان بوده و تاکنون چند نفر در ارتباط با آن محکوم شده اند. علی بخشایش و محمدرضا توسلی، مدیران عامل سابق بانک سرمایه و پرویز کاظمی رئیس سابق هیات مدیره این بانک از جمله کسانی هستند که در رابطه با این پرونده حبس گرفته اند. آقای کاظمی در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، وزیر رفاه بود.

حسین هدایتی که رسانه ‌های ورزشی به او لقب عابر بانک داده ‌اند، به جرم پولشویی، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت در این پرونده به ۲۰ سال زندان محکوم شد. حسین هدایتی، که این اتهامات را تکدیب می‌کرد، در دادگاه از یک “وکیل با نفوذ” نام برده بود که چند روز بعد با گلوله در تهران کشته شد.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران همچنین هادی رضوی ، دیگر متهم پرونده فساد در بانک سرمایه، و یکی از تهیه کنندگان سریال شهرزاد و داماد محمد شریعتمداری وزیر کار را به ۲۰ سال زندان، رد مال، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم کرد. هادی رضوی متهم به پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه با هدف خارج کردن حدود ۱۰۷ میلیارد تومان از این بانک بدون تودیع وثیقه و تحصیل مال نامشروع شده بود.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن