گوناگون

سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود؟ + کدام بانک بیشتر سود می دهد؟

سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود ؟ جدیدترین خبرها و جزئیات از نرخ سود بانکی امسال در این مطلب سود بانکی در هر سال نسبت به تورم کم یا زیاد می شود. اگر شما نیز به دنبال این هستید ببینید که کدامیک از بانک ها بیشترین سود بانک را پرداخت می کند و یا فرمول محاسبه سود بانکی چگونه است ؟ این مطلب را از دست ندهید!

سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود
سود بانکها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود

گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان اردیبهشت ماه سال ۹۹ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۸۵۷۶٫۸ هزار میلیارد ریال گردیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۷۲۶۵٫۶ هزار میلیارد ریال (۳۴٫۱ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۴۱۴ هزار میلیارد ریال (۵٫۲ درصد) افزایش نشان می‌دهد. بیش‌ترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۵۵۷۹ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۷۱٫۴ هزار میلیارد ریال است.

مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۹۹۵۳٫۷ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۴۶۰۷٫۵ هزار میلیارد ریال (۳۰ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۵۹۷٫۹ هزار میلیارد ریال (۳٫۱ درصد) افزایش داشته است. بیش‌ترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۲۹۱۳ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۶۸٫۷ هزار میلیارد ریال است.

بانک مرکزی , سیاست‌های پولی و بانکی ,

شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۷۷ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۳٫۲ و ۲٫۴ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۰٫۵ درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۷٫۶ درصد است.

بانک مرکزی اعلام کرده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

بانک مرکزی , سیاست‌های پولی و بانکی ,

سقف‌های جدید سود سپرده‌های بانکی به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و به این شرح اعلام شد؛

  • سپرده کوتاه‌مدت عادی (کارت‌های بانکی): ۱۰ درصد
  • سپرده کوتاه مدت ویژه سه‌ماهه: ۱۲ درصد
  • سپرده کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه: ۱۴ درصد
  • سپرده بلندمدت با سررسید یک‌سال: ۱۶ درصد
  • سپرده بلندمدت با سررسید دو سال: ۱۸ درصد

با توجه به این تغییرات و احتمال تغییر سود سپرده‌های بلندمدت بانکی، جدول زیر -پس از دریافت ابلاغیه بانک مرکزی به بانک‌ها- به‌روز می‌شود.

کدام بانک‌ها بیشترین سود سپرده یک‌ساله را پرداخت می‌کنند؟

در حال حاضر اغلب بانک‌ها حساب سپرده یک‌ساله دارند و تفاوت چندانی در جزئیات و آیتم‌های این سپرده‌ها نیست و امکان واریز وجه هم وجود ندارد. جدول هنوز نهایی نشده چون برخی شعبه‌ به خبرنگار «رده» گفتند هنوز بخشنامه‌ای به آنها نرسیده و سود قبلی پابرجاست. اما تغییرات سود قطعی است و به زودی شامل همه بانک‌ها می‌شود.

بانک سقف سود حداقل سرمایه‌گذاری نرخ شکست
آینده ۱۸ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
اقتصاد‌نوین ۱۶ درصد یکساله ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بعد از ۳ ماه ۱۲ درصد
۱۸  درصد دوساله بعد از ۶ ماه ۱۴ درصد
انصار ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
ایران‌زمین ۲۰ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بعد از یکماه بدون نرخ شکست
پارسیان ۱۶ درصد یکساله ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
۱۸ درصد دوساله
پاسارگاد ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ قبل از ۳ ماه ۸ درصد
پست بانک ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
تجارت ۱۶ درصد یکساله ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ قبل از ۶ ماه ۱۰ درصد
۱۸ درصد دوساله ۱۰ درصد
توسعه تعاون ۱۶ درصد یکساله ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
۱۸ درصد دوساله ۱۶ درصد
توسعه صادرات ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
حکمت ایرانیان ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
خاورمیانه ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
دی ۱۶ درصد یکساله ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
۱۸ درصد دوساله ۱۶ درصد
رفاه کارگران ۱۶ درصد یکساله ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ قبل از ۶ ماه ۱۳.۵ درصد
۱۸ درصد دوساله ۱۶ درصد
سامان ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ قبل از ۳ ماه ۸ درصد
سپه ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
سرمایه ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ قبل از ۳ ماه ۸ درصد
سینا ۱۸ درصد ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ قبل از ۳ ماه ۸ درصد
شهر ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بعد از یکماه بدون نرخ شکست
صادرات ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
صنعت‌ و معدن ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
قوامین ۱۸ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
کارآفرین ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ قبل از ۶ ماه ۸ درصد
بعد از ۶ ماه ۱۱ درصد
کشاورزی ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
گردشگری ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بعد از یک ماه بدون نرخ شکست
مسکن ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
ملت ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸ درصد
ملی ۱۶ درصد یکساله ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
۱۸ درصد دوساله ۱۶ درصد
مهر‌اقتصاد ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۰ درصد
موسسه کوثر ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بدون نرخ شکست
موسسه ملل ۱۸ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ قبل از یک ماه ۸ درصد
موسسه نور ۱۵ درصد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بعد از یک ماه بدون نرخ شکست

کدام حساب سپرده یک‌ساله به‌صرفه‌تر است؟

درصورتی‌که مبلغ سرمایه‌گذاری شما کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان باشد، شما می‌توانید در بانک و مؤسسات، آینده، ایران‌زمین، دی، سرمایه، رفاه کارگران، شهر، قوامین، گردشگری، نور و ملل حساب سپرده یک‌ساله با نرخ سود ۲۰ درصد افتتاح کنید. البته این نکته مهم را در نظر باید بگیرید که در صورت افتتاح حساب در بانک‌های شهر، گردشگری، آینده، و مؤسسات نور و ملل بعد از یک ماه و در بانک‌های دی و سرمایه بعد از ۳ ماه امکان برداشت یا بستن حساب بدون نرخ شکست (ضرر و زیان ناشی از بستن حساب زودتر از موعد یک‌ساله) برای سرمایه‌گذار وجود دارد که شاید جذابیت‌های بیشتری را برای سرمایه‌گذاری ایجاد کند.

سپرده‌های بانکی مشمول مالیات می‌شوند؟

امسال در بودجه عمومی کشور به نوعی سال مالیات است و این سوال مطرح می‌شود که شایعه قدیمی تعلق گرفتن مالیات به سپرده‌های بلندمدت بانکی امسال اجرایی می‌شود یا قرار است این شایعه همچنان بالای سر سپرده‌گذاران باشد و هرکس بیشترین سود سپرده بانک را گرفته باید بیشتر مالیات بدهد؟ رئیس سازمان امور مالیاتی به این دغدغه جواب داده: «مالیات، سیستم بانکی را مجبور به تمکین از اخذ سود ۱۵ درصدی از سپرده‌ها کرد. اکنون که نرخ واقعی سود سپرده‌ها منفی است، اخذ مالیات بر سود سپرده‌های بانکی موضوعیت ندارد و سازمان مالیاتی برنامه‌ای در این زمینه ندارد.» وقتی میزان سود بانکی، فاصله بسیاری با نرخ تورم دارد، در واقع افزایش درآمدی رخ نمی‌دهد که سازمان مالیات بخواهد از آن مالیات بگیرد!

نرخ سود گواهی سپرده بانک‌ها چقدر است؟

بانک‌های صادرات، سپه و ملت در کنار افتتاح حساب کوتاه‌مدت و بلندمدت، در حاضر امکان صدور اوراق گواهی سپرده را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند. اوراق گواهی سپرده صادرات با سود ۲۰ درصد و نرخ شکست ۱۰ قبل از شش ماه و ۱۴ ماه بعد از شش ماه و اوراق گواهی سپرده بانک ملت و اوراق گواهی سپرده سپه با سود ۱۸ درصد و نرخ شکست ۱۰ درصد قبل از یک سال، عرضه می‌شوند. نکته مهم اینکه در صورت پر شدن سقف صدور، امکان عرضه اوراق برای مشتریان وجود در شعبات مختلف وجود ندارد.

بانک سود اوراق نرخ شکست
صادرات ۱۸ قبل از موعد یک‌ساله نرخ شکست ۱۰ درصد
ملت ۱۸ قبل از موعد یک‌ساله نرخ شکست ۱۰ درصد
سپه ۱۸ قبل از موعد یک‌ساله نرخ شکست ۱۰ درصد

 

هم‌زمان با سود سپرده بانکی از خدمات بیمه‌ای و تسهیلات استفاده کنید

سپرده‌گذاری در برخی بانک‌ها علاوه بر دریافت سود، می‌تواند امتیاز و خدمات دیگری را هم برای شما داشته باشد. به‌طور مثال شما با سرمایه‌گذاری و افتتاح سپرده در بانک‌های پاسارگاد، پارسیان، ملت، آینده و سامان می‌توانید از خدمات بیمه‌ای توأم با سپرده نیز استفاده کنید. دریافت تسهیلات به پشتوانه سپرده‌گذاری نیز، ازجمله دیگر خدماتی است که با سپرده‌گذاری در بانک‌هایی چون سینا، گردشگری، ایران‌زمین و صادرات می‌توانید از آن بهره‌مند شوید و معادل ۷۰ تا ۱۰۰ درصد سپرده خود وام بگیرید.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن