سلامت

علت کاهش حس بویایی و چشایی در روزهای شیوع کرونا چیست؟

علت کاهش حس بویایی و چشایی در روزهای شیوع کرونا چیست؟ آیا ایتلا به ویروس کرونا باعث افت حواس بویایی و چشایی می شود؟ در این مطلب بخوانید. طی روزهای گذشته موارد زیادی از گزارش کاربران شبکه های اجتماعی دیده شده که در آن به افت حس بویایی و چشایی خود اشاره کرده اند. این معضل در روزهایی که شیوه ویروس کرونا گسترش پیدا کرده، این هشدار را به اذهان متبادر کرده که شاید ابتلا به کرونا باعث افت این حواس شده است! در ویدیو بالا دکتر حمیدرضا باقری، متخصص گوش و حلق و بینی، فوق تخصص بینی سینوس در این خصوص توضیحاتی داده است.

اما به عنوان مطلب تکمیلی ابراهیم رزم متخصص گوش حلق و بینی  در گفت وگویی با “میزان” درباره این موضوع که آیا از بین رفتن بویایی برخی از مردم طی چند هفته گذشته صحت دارد یا خیر؟ گفت: بله این موضوع صحت دارد و تعداد کثیری از مردم طی یک ماه گذشته به دکتر مراجعه می‌کنند و اظهار می‌کنند که حس بویایی خود را از دست داده اند.

رزم در ادامه بیان کرد: متخصیص گوش و حلق و بینی از سراسر کشور طی یک ماه گذشته گزارش از بین رفتن حس بویایی برخی از مردم را گزارش داده اند. این موارد خیلی زیاد است. این افراد بویایی خود را از دست داده اند و به تبع آن قدرت چشایی خود را نیز از دست داده اند. قدرت بویایی و چشایی مربوط به هم است و کسی که بویایی خود را از دست بدهد ناگزیز چشایی خود را نیز از دست می‌دهد و این موضوع ناشی از طلمه دیدن عصب چشایی نیست. وقتی بویایی از بین می‌شود فرد دیگر چشایی را نیز احساس نمی‌کند.

عضو هیات مدیره انجمن گوش حلق و بینی در ادامه افزود: در واقع اصل از بین رفتن بویایی است و هر دو حس از بین نرفته است. شایع‌ترین علت از بین رفتن بویایی در گذشته ویروس بود که وقتی ایجاد می‌شد هیچ درمان خاصی برای آن وجود نداشت و بعد از مدتی فرد بهبود می‌یافت و در برخی از مواقع نیز فرد مقداری از بیماری را در بدن خود داشت. این از دست دادن بویایی که ناشی از ویروس است در گذشته به این صورت بود که اگر فرد تا یک سال بعد یا بویایی خود را به دست می‌آورد و اگر به دست نمی‌آورد تا پایان عمر از داشتن حس بویایی محروم می‌شد.

رزم در ادامه گفت: اخیرا که این بیماری شیوع شده متوجه شده ایم که در دنیا هم از دست دادن حس بویایی وجود دارد. دو فرضیه اصلی درباره این بیماری مطرح شده که یکی از علت‌های آن ناشی از ویروس کرونا است که تاثیر تخریبی روی بویایی دارد و یکی از آن‌ها استفاده بیش از حد از مواد ضد عفونی کننده است که به مخاط بویایی آسیب می‌زند. هنوز این دو فرضیه رد نشده است. ویروس کرونا یک نوع ویروس سرماخوردگی است که جهش یافته شده است.

این متخصص گوش حلق و بینی در ادامه بیان کرد: ارتباط از دست دادن حس بویایی یا کرونا قویا مطرح است. در حال بررسی علت این بیماری هستیم تا به یک جمع بندی برسیم که ببینم برای درمان آن باید چه کاری انجام دهیم.

حس بویایی و چشایی در روزهای شیوع کرونا
حس بویایی و چشایی در روزهای شیوع کرونا

رزم افزود: قبلا برای رفع از بین رفتن حس بویایی از ترکیبات زینک و کورتون استفاده می‌شود تا بویایی برگردد، ولی الان با توجه به بحث کرونا نمی‌توانیم از کرتن استفاده کنیم، زیرا استفاده از آن باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود و فرد را در برابر کرونا ضعیف می‌کند و تنها راه استفاده از زینگ است.

وی در ادامه بیان کرد: دو نوع اختلال بویایی داریم که اولی انسدادی است که در آن راه بینی به هر علتی بسته می‌شود و ۱۰۰ درصد قابل درمان است. نوع دوم از دست دادن بویایی به دلایل عصبی است که هنوز درمان مشخصی برای آن شناخته شده نیست این نوع از دست دادن بویایی نیز که هم اکنون با آن مواجه هستیم از همین نوع است که درمان آن کرتن است.

این متخصص گوش حلق و بینی نیز گفت: به سایر متخصصین گوش حلق و بینی تاکید می کنیم که حتما این افراد را از لحاظ ابتلا به کرونا بررسی کنند البته نه به این صورت که موجب ترس این افراد شود و این گونه تلقی شود که هر کس بویایی و چشایی خود را از دست داده کرونا دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه تعداد افرادی که مبتلا شده اند خیلی زیاد‌تر از حدی است که فکر می‌کنیم افزود: شیوع اختلال بویایی شایع‌ترین مورد بیماری گوش و حلق بینی در یک ماه گذشته بوده است که همکاران در سراسر کشور اعلام کرده اند.

رزم در ادامه گفت: در گیلان و تهران و قم تعداد افرادی که گزارش شده اند که بویایی خود را از دست داده اند بیشتر بوده اند. متخصصات گوش و حلق بینی در حال تهیه پروتکل تشخیص درمانی هستند به این دلیل که مردم بدانندبرای مقابله با این بیماری باید چه کاری انجام دهند.

وی در ادامه بیان کرد: بیشتر افرادی که بویایی خود را از دست داده بودند بعد از دو هفته وضعیتشان بهتر شده است؛ و احتمال اینکه کامل هم بهبود پیدا کنند وجود دارد.


همچنین بخوانید:

عکس پروفایل با موضوع کرونا + عکس نوشته و متن

عکس پروفایل در خانه بمانیم+ متن و عکس نوشته

متن های فضای مجازی درباره شیوع کرونا در ایران

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن