اجتماعیاخبار داغ

ماجرای کشف ۱۹ کامیون داروی قاچاق از ایران به عراق چه بود؟ + عکس

در این مطلب از کولاک نیوز ، توضیحاتی درباره کشف بزرگ ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق یعنی کشف ۱۹ کامیون داروی قاچاق خواهیم داشت! با ما همراه باشید. اداره اطلاعات ارتش عراق از پیدا کردن ۱۹ کامیون در استان دیاله خبر داده است که بار آن داروی قاچاقی بوده است! یکی از مقام ‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفته است که این داروها از داروخانه خریداری شده بوده است!

رسانه ‌های عراق به نقل از مقام ‌های امنیتی این کشور بار کشف شده را بزرگ‌ ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق توصیف کرده ‌اند. اداره اطلاعات ارتش در غرب عراق و استان هم ‌مرز دیاله با ایران، اعلام کرده است که مانع عبور این کامیون‌ ها شده است.

بر اساس این اطلاعیه ارزش بار این کامیون ‌ها صدها هزار دلار بوده است و رانندگان کامیون ‌ها قصد داشته‌ اند از دست گمرک فرار کنند که در جاده نیسمیه به خانقین بازداشت شده‌ اند.

سایت تلویزیون الشرقیه ، پنج‌شنبه ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی تصویری از جعبه داروهای کشف شده را به همراه اطلاعیه ارتش منتشر کرد!

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از رئیس سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که قاچاق دارو از کشور به علت قیمت پایین آن در ایران و افت ارزش ریال نسبت به ارز کشورهای همسایه به مراتب نسبت به قبل بیشتر شده است و قاچاقچیان با سوء استفاده از این فرصت با خروج دارو سودهای سرشاری کسب می ‌کنند.

پیشتر نیز گزارش ‌هایی از رونق قاچاق دارو و کالاهای اساسی از ایران به کشورهای همسایه منتشر شده بود.

قیمت‌گذاری دارو و کالاهای اساسی در ایران همچنان بر پایه نرخ رسمی ارز انجام می ‌شود؛ در حالی که نرخ آزاد دلار طی سال‌ های اخیر شاهد صعود بی ‌سابقه ای بوده است و همین امر موجب ارزانی نسبی کالاهای اساسی و دارو موجود در بازار ایران در مقایسه با نرخ‌ های موجود در بازارهای منطقه شده است.

انتشار خبر کشف و خنثی‌ سازی بزرگ ترین عملیات قاچاق دارو از ایران به عراق در شرایطی است که در پی وضع تحریم ‌های ثانویه ایالات متحده آمریکا علیه سیستم بانکی ایران، برخی منابع ایرانی از لغو برخی خریدهای دارویی این کشور توسط بانک‌ های خارجی گزارش داده ‌‌اند و در عین حال، محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز این اقدام آمریکا را جنایت علیه بشریت توصیف کرده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن