اخبار داغورزشی

مریم هاشمی ووشوکار دو پینگی تیم ملی بانوان ایران کیست؟

مریم هاشمی ملی پوش ووشوی زنان ایران که در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ به مدال طلا دست یافته بود، به خاطر مثبت شدن دوپینگ با محرومیت ۴ ساله مواجه شد.

 پس از افشا شدن دوپینگ حمیدرضا قلی‌پور و معین تقوی دو سانداکار نقره‌ای و طلایی‌ تیم ملی ایران در رقابت‌های جام‌جهانی ساندای ۲۰۱۸ چین، فدراسیون جهانی حکم دوپینگ مریم هاشمی سانداکار تیم ملی بانوان ایران در رقابت‌های قهرمانی جهانی ۲۰۱۹ ووشو را هم منتشر کرد تا به این ترتیب، او سومین دوپینگی ووشوی ایران باشد.

مریم هاشمی ووشوکار
مریم هاشمی ووشوکار

مریم هاشمی در این مسابقات مدال طلا به دست آورده بود که با این اوصاف، مدال او از سبد مدال‌های ایران کم خواهد شد. ایران با ۸ طلا در بخش ساندای این مسابقات، بالاتر از چینی که ۶ طلا، یک نقره و یک برنز به دست آورده بود، برای دومین بار قهرمان جهان شد. با این اوصاف تعداد طلاهای ایران به عدد ۷ کاهش می‌یابد.

طبق حکم فدراسیون جهانی، هاشمی از تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۲۱ اکتبر ۲۰۲۳ یعنی به مدت چهارسال از حضور در مسابقات رسمی محروم خواهد بود. سانداکار تیم ملی بانوان ایران تا ۱۴ روز دیگر فرصت دارد که به دادگاه حکمیت ورزش اعتراض کند.

مریم هاشمی متولد سال ۱۳۷۰ در کرمانشاه است. از کودکی ووشو و ورزش‌های رزمی را آغاز کرد. وی در مسابقات داخلی چندین مرتبه شرکت کرد و مقام‌های مختلف و قهرمانی کشور را در کارنامه دارد.

هاشمی مهر ۱۳۹۰ در حسینیه ثارالله سپاه پاسداران کرمانشاه درباره حجاب اسلامی در مسابقات جهانی گفت:

«ورزشکاران مصر و ترکیه که شاید حجاب برایشان اهمیت نداشت وقتی دیدند که بانوان ایران به راحتی قهرمان شدند خواستند لباس‌های ما را امتحان کنند که چطور است.»

مثبت شدن تست دوپینگ

در ۱۷ مرداد ۱۳۹۹، طبق اعلام رسمی کمیته ضد دوپینگ فدراسیون جهانی ووشو، تست دوپینگ مریم هاشمی در مسابقات قهرمانی ووشو جهان ۲۰۱۹ در چین، مثبت اعلام شد. وی از سوی فدراسیون جهانی ووشو موظف شد‌ که مدال طلای خود را بازگرداند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن