اخبار داغفرهنگی

معرفی برندگان جشنواره ونیز ۲۰۲۰ ؛ دو جایزه سهم سینمای ایران

معرفی برندگان جشنواره ونیز ۲۰۲۰ ؛ دو جایزه سهم سینمای ایران شد. جایزه شیر طلای به فیلم “سرزمین آواره‌ها” ساخته کلوئی ژائو محصول آمریکا رسید و جایزه بزرگ هیات داوران نیز به فیلم “نظم نوین” ساخته مایکل فرانکو محصول مشترک فرانسه و مکزیک اعطاء شد.

برندگان جشنواره ونیز ۲۰۲۰
برندگان جشنواره ونیز ۲۰۲۰

هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز با اعطای جایزه شیر طلایی به فیلم “سرزمین آواره ها” و همچنین جایزه نخست بخش افق ها و یک جایزه بازیگری به سینمای ایران به کار خود پایان داد.

جشنواره ونیز به عنوان اولین رویداد مهم سینمایی در دوران کرونا به صورت حضوری برگزار شد و در نهایت جایزه شیر طلایی بهترین فیلم هفتاد و هفتمین دوره این جشنواره به فیلم “سرزمین آواره ها” ساخته “کلوئی ژائو” محصول آمریکا رسید و جایزه بزرگ هیات داوران نیز به فیلم “نظم نوین” ساخته “مایکل فرانکو” محصول مشترک فرانسه و مکزیک اعطاء شد.

امسال “کیت بلانشت” بازیگر استرالیایی برنده اسکار، رئیس هیت داوران بخش رقابتی ونیز بود و  “ورونیکا فرانز” کارگردان و فیلمنامه نویس اتریشی، “جوانا هاگ” کارگردان و فیلمنامه نویس انگلیسی، “نیکولا لاجیویا” نویسنده ایتالیایی، “کریستین پتزولد” فیلمساز آلمانی، “مت دیلون” بازیگر استرالیایی  و “لودیواین سانیه” بازیگر فرانسوی به عنوان سایر داوران بخش رقابتی ونیز ۷۷، به داوری فیلم‌ها و انتخاب برنده شیر طلای بهترین بهترین فیلم و سایر جوایز اصلی پرداختند.

جایزه بهترین کارگردانی جشنواره ونیز هم به “کیوشی کوراساوا” برای فیلم “زن یک جاسوس” رسید.

در بخش بازیگری روح الله زمانی برای بازی در فیلم “خورشید” ساخته مجید مجیدی برنده جایزه “مارچلو ماسترویانی” ویژه بهترین بازیگر نوظهور شد و جایزه بهترین بازیگر مرد و زن جشنواره نیز به ترتیب به “پیرفرانچسکو فاوینو” برای فیلم “پدر ما” و “ونسا کربی” برای فیلم “تکه های یک زن” اختصاص یافت.

“چایتانیا تامانه” برای فیلم “پیرو” جایزه بهترین فیلمنامه ونیز را به خانه برد و هیات داوران جایزه ویژه خود را نیز به فیلم “رفقای عزیز” ساخته “آندری کونچالوفسکی” کارگردان سرشناس روس اعطاء کردند.

در بخش افق‌های نیز فیلم “دشت خاموش” ساخته احمد بهرامی از ایران جایزه اصلی بهترین فیلم را از آن خود کرد و “لاو دیاز” برای فیلم “شامپانزه” بهترین کارگردان نام گرفت.

فیلم “گوش کن” ساخته “آنا روشا دسوزا” جایزه ویژه هیات داوران بخش افق ها و همچنین جایزه لوئیجی دی لورنتیس ویژه بهترین فیلم اول جشنواره را به خانه برد.

“یحیی ماهایانی” برای فیلم “مردی که پوستش را فروخت” و “خانسا باتما” برای فیلم “تماس زانکا” به ترتیب بهترین بازیگر مرد و زن بخش افق های ونیز هفتاد و هفتم شدند و “پیترو کاستلیتو” برای فیلم “درنده ها” برنده جایزه بهترین فیلمنامه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن