چهره هاسلبریتی خارجی

نائومی کمپبل ، نماد فشن سال ۲۰۱۹ کیست؟

مجله اینترنتی کولاک ، ترجمه: محبوبه خیرآبادی

نائومی کمپبل مدل مشهور ۴۹ ساله که اصالتاً انگلیسی است به دلیل نقش پررنگش در ۳۰ سال فعالیت در دنیای مد جایزه نماد فشن جشنواره مد انگلستان (BFC) 2019 را دریافت خواهد کرد. این جایزه از طرف انجمن مد انگلستان به فردی تعلق می گیرد که سهم زیادی در صنعت مد دارد و خدمات بسیاری در طول حرفه اش به این صنعت ارائه کرده است.

تقدیر ازسوپر مدل انگلیسی نائومی کمپبل به عنوان نماد فشن سال ۲۰۱۹ در جشنواره مد انگلستان

نائومی کمپبل متولد ۲۲ می ۱۹۷۰ در شهر لندن است. مادر او رقصنده ای متولد جامائیکا بوده و از پدرش اطلاعاتی در دسترس نیست. این سوپر مدل انگلیسی که درحال حاضر ۴۹ سال سن دارد، کار خود را از سن بسیار پایین آغاز کرده و در سن ۱۵ سالگی برای اولین بار قراردادی با شرکت مدلینگ Synchro امضا کرد و پس از آن در سال ۱۹۸۷، درحالیکه تنها ۱۷ ساله بود، عکسی از او بر روی جلد مجله مد انگلیسی Elle چاپ شد.

او اولین زن سیاه پوستی بود که عکسش به عنوان مدل روی جلد مجله ها قرار می گرفت. در سال های ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ هم به ترتیب مجله مد فرانسوی و مجله امریکایی TIME علاقه خود را به نائومی جوان نشان دادند و عکس او به عنوان اولین مدل سیاه پوست بر روی جلد آنها قرار گرفت. پیش از نائومی کمپبل تمام مدل ها و افرادی که عکسشان برای مجله ها انتخاب می شد افرادی سفید پوست بودند و حضور او تحولی را در صنعت مد بوجود آورد بطوریکه اکنون بسیاری ازمدل های رنگین پوست کار او را الهام بخش حرفه خود در صنعت مد می دانند.

به گفته نائومی، او همیشه تلاش می کرده تا قوی باشد و از اینکه راجع به مسئله ای خاص صحبت کند، نترسد و همواره اطمینان حاصل کند که صدایش شنیده می شود به خصوص اینکه او در گذشته در شرایط نابرابری و نژاد پرستی زندگی می کرد و نیاز داشت برای موفقیت و شنیده شدن تمرکز بیشتری بر روی اهدافش داشته باشد.

با نگاهی کوتاه به کارنامه حرفه ای درخشان او نام برندهای معروف از شنل، فندی و رالف تا لوویز ویتون، والنتینو و ورساچه به وضوح دیده می شود. نائومی در طی ۳۰ سال حضورش در دنیای مد و بیش از ۵۰۰ بار حضور بر روی جلد مجله ها توانسته افتخارات فراوانی کسب کند. برای مثال، در سال ۲۰۱۰ او برنده جایزه مراسم مد انگلستان (British Fashion Awards) شد و سال گذشته در مراسم بزرگ  CFDA 2018 که مربوط به انجمن طراحان مد امریکا است، جایزه نماد مد به او اهدا شد و امسال این جایزه به جنیفر لوپز رسید.

به نظر می رسد با وجود افتخاراتی که نائومی کمپبل در طول فعالیت خود در صنعت مد کسب کرده، نیاز به تندیس دیگری ندارد و با اندکی اطلاع از زندگی و خدمات او، درخشندگی اش در این زمینه به وضوح پیداست اما انجمن فشن انگلستان (BFC) اعلام کرده که او جایزه نماد فشن این انجمن را در ۲ دسامبر ۲۰۱۹ دریافت خواهد کرد. در این مراسم که در سالن رویال آلبرت لندن برگذار خواهد شد از نائومی کمپبل به دلیل سهم بسیار زیادش در صنعت مد این کشور، حرفه موفق به عنوان یک سوپرمدل، فعالیت های بشر دوستانه با خیریه ها و همچنین تلاش بی اندازه برای ایجاد فرهنگ برابری وآینده بهتر به ویژه در افریقا قدردانی خواهد شد.

کارولین راش، مدیر اجرایی BFC، در باره اهدای این جایزه به نائومی کمپبل می گوید: “ما نمی توانیم به کسی دیگری برای اهدای این جایزه فکرکنیم و نائومی به دلیل کارهای فوق العاده ای که برای این صنعت انجام داده بیش از سایرین شایسته دریافت این جایزه است. نائومی نشان دهنده قدرت زنان بوده و فعالیت و شجاعتش تاثیرات بسیار زیادی گذاشته است و ما بسیار خوشحال هستیم که قرار است جایزه نماد فشن را به او تقدیم و از خدماتش به صنعت مد جهان تقدیر کنیم”.

نائومی کمپبل علاوه بر فعالیت در صنعت مد، در زمینه کارهای خیریه و بشردوستانه هم مشغول است. او ابتدا این حوزه از فعالیت هایش را با نلسون ماندلا در سال ۱۹۹۳ آغازکرد و در سال ۱۹۹۷ به خاطر تلاش بینهایتش در تغییرات اجتماعی، لقب “نوه افتخاری” او را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۵ این سوپرمدل خیریه ای به نام “مد برای کمک” را تاسیس کرد که هدف از اجرای شو در آن جمع آوری کمک هزینه برای قربانیان حوادث در سراسر جهان ازجمله طوفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ و زلزله هایتی در سال ۲۰۱۰ بود.

او همچنین در سال ۲۰۱۳ کمپینی به نام “ائتلاف گوناگونی” برای برخورد با نژادپرستی در صنعت مد به راه انداخت. به این ترتیب نائومی نه تنها به عنوان یک سوپر مدل بلکه به عنوان یک چهره معروف جهانی شناخته می شود. علاقه شدید او برای قدرتمند ساختن زنان در جامعه، به ویژه در افریقا، مهم ترین مسئله ای است که او قصد دارد در سال ۲۰۱۹ بیش از پیش به آن بپردازد. او همچنین بسیار علاقه مند است تا طراحان افریقایی را به جامعه مد جهان معرفی کند و برای آنها فرصتی جدید برای موفقیت فراهم آورد.

 

منابع:

Theguardian

Vogue

Britishfashioncouncil

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن