اخبار داغاقتصادی

نماد شستا در بورس چیست؟

به گزارش پایگاه خبری کولاک نیوز به نقل از اقتصادنیوز، پس از تردیدهای فراوان بالاخره سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با نماد شستا در معاملات روز سه‌شنبه بازگشایی شد.

نماد شستا

در هفته‌های اخیر گفته می‌شد دلیل تاخیر در بازگشایی شستا، بیم مدیران از سقوط بیشتر بورس است؛ در واقع تصور این بود که بازگشایی شستا ریسک بزرگ بازار سهام است. شستا که در تاریخ ۱۶ شهریورماه بسته شده بود، این هفته پس از ۵۰ روز کاری بازگشایی شد. هر چند که بازگشایی شستا به مانع اصلی شاخص کل، برای عبور از مرز یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد بدل شد، اما رشد مثبت بورس در روز سه شنبه، بیش از آن بود که شستا قادر به تغییر علامت آن باشد.

نماد معاملاتی شستا در بورس در ۳ ماه گذشته تنها ۱۵ روز باز بوده و در این ۱۵ روز، ۱۱ روز منفی را پشت سر گذاشته است.

سهام شستا در معاملات روز سه‌شنبه ۱۸ درصد افت قیمت داشت و به تنهایی ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد شاخص کل بورس را پایین کشید. این در حالی است که قیمت سهام شستا پیش از بسته شدن معاملاتش، نسبت به سقف تاریخی خود ۴۱ درصد افت را ثبت کرده بود.
قیمت سهام شستا در آخرین روز معاملاتی پیش از بسته شدن، ۳ هزار و ۵۹۴ تومان بود و در اولین روز پس از بازگشایی، با کاهش ۶۴۲ تومانی، تا قیمت ۲ هزار و ۹۵۲ تومان افت کرد. در سمت تقاضا ۹۶ درصد خریدها را حقیقی‌ها و تنها ۴ درصد خریدها را معامله‌گران حقوقی انجام دادند. در طرف عرضه نیز ۶۵ درصد فروش‌ها را حقیقی‌ها و ۳۵ درصد آن را حقوقی‌ها انجام دادند.

شستا در روز چهارشنبه با رشد ۴.۹۸ درصدی قیمت مواجه شد و به ۳ هزار و ۹۹ تومان رسید. این سهم از تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص بورس بود و شاخص کل را تا ۳ هزار واحد به تنهایی رشد داد.

بیشترین ورود پول حقیقی در معاملات روز سه‌شنبه بازار سهام پایتخت به شستا تعلق داشت که رقمی معادل ۳۷۶ میلیارد تومان بود. این در حالی است که خالص پول حقیقی ورودی به بورس در این روز ۸۴۸ میلیارد تومان بود، یعنی ۴۴.۳ درصد از کل پولی که در آن روز وارد بورس شده بود، متعلق به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی محسوب می شد. در روز چهارشنبه نیز ۳۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پول حقیقی وارد سهام شستا شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن