سلامت

ویروس کرونا چیست؟ علائم بیماری، منشا ویروس و نحوه تشخیص

این روزها درباره ویروس جدید چینی زیاد می شنویم. ویروس کرونا چیست و چطور شیوع پیدا کرده؟ نحوه تشخیص بیماری کرونا چیست و راه درمان آن چگونه است؟ به همه این سوالات در این مطلب جواب داده ایم.

باید بگوییم که ویروس‌های کرونا، ویروس‌هایی هستند که اکثر افراد در طول زندگیشان به آن مبتلا می‌شوند. ویروس‌های انسانی کرونا معمولا منجر به بیماری‌های خفیف تا نیمه شدید شبکه تنفسی فوقانی می‌شوند.

ویروس‌های کرونا بخاطر تیغ‌های تاج مانند روی سطح آنها به این نام شناخته شده‌اند و سه زیر گروه اصلی برای ویروس‌های کورونا وجود دارد، با عنوان‌های«آلفا، بتا، گاما» و یک گروه چهارم که به تازگی بوجود آمده، با عنوان«دلتا».

ویروس‌های کرونا برای اولین بار در اواسط دهه ۶۰ شناسایی شدند. پنج ویروس کورونا که می‌تواند افراد را مبتلا کند، عبارتند از: ویروس کورونای آلفا ۲۲۹E، NL63 و ویروس کرونای بتا OC43، HKU1 و SARS-CAV. ویروس کورونا می‌تواند به سندرم تنفسی حاد منجر شود.

ویروس‌های کرونا ممکن است حیوانات را نیز مبتلا کند، اکثر این ویروس‌های کرونا معمولا تنها یک گونه جانور را مبتلا می‌کنند ازجمله میمون‌ها، گربه‌های هیمالیایی، سگ‌های راکون، گربه‌ها، سگ‌ها و جوندگان.

ویروس کرونا چیست
ویروس کرونا چیست

آیا ویروس جدید کرونا به سادگی انتقال می‌یابد؟

مقام‌های چین تایید کرده اند که از زمان شیوع این ویروس در دسمبر ۲۰۱۹ تا حالا ۴۴۰ تن به آن آلوده شده اند. به نظر می‌رسد کهن‌سالان بیشتر در معرض مصاب شدن به این ویروس قرار دارند. تا حالا دست کم ۹ تن در نتیجه مبتلا شدن به بیماری تنفسی ناشی از این ویروس جان داده اند.

دیگر در کجاها شیوع یافته؟

تایلند، جاپان و کوریای جنوبی نیز از قضایای مصاب شدن به این ویروس گزارش داده اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در کشورهای آسترالیا و فیلیپین نیز دو تن به ظن آلوده شدن به این ویروس زیر تحقیق قرار دارند. مقام‌های امریکایی روز سه شنبه از نخستین واقعه ابتلا به این ویروس در واشنگتن خبر دادند. همه کسانی که به این ویروس آلوده شده اند یا احتمال می‌رود به این بیماری مصاب شده باشند، قبلاَ در شهر ووهان چین بوده اند.

با توجه به افزایش مسافرت‌ها در چین در آستانه سال جدید چینی که روز شنبه تجلیل می‌شود، خطر شیوع سریع‌تر این بیماری نیز وجود دارد. همه ساله در آستانه سال جدید چینی صدها میلیون شهروند این کشور از خارج و یا در داخل مسافرت می‌کنند. چندین کشور همسایه چین و برخی میدان‌های هوایی به بررسی مسافرانی که از چین برمی‌گردند شروع کرده اند.

ویروس کرونا چیست + راه درمان
ویروس کرونا چیست + راه درمان

ویروس جدید کرونا چگونه انتقال می‌یابد؟

مقام‌های صحی چین تایید کرده اند که ویروس کرونا از انسان به انسان نیز انتقال می‌یابد. اما تا حالا هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این ویروس از طریق دستگاه تنفسی انتقال یافته باشد. یک سوال بی‌پاسخ دیگر این است که این ویروس تا چه اندازه عفونت‌آور است و آیا در بدن انسان دست‌خوش جهش یا موتاسیون می‌شود یا نه.

نخستین عفونت‌های ناشی از این ویروس به ماهی شهر ووهان و بازار حیوانات وحشی برمی‌گردد که حالا مسدود شده است. این ویروس ممکن است در نتیجه تماس مستقیم میان انسان و حیوانات انتقال یافته باشد و این احتمال نیز بعید نیست که ویروس کرونا مانند بسیاری مکروب‌های دیگر به سادگی از طریق هوا انتقال یافته باشد.

ویروس‌هایی که می‌توانند میان انسان و حیوان انتقال یابند باعث بیماری‌های موسوم به «زئونوز» (بیماری مشترک انسان و حیوان) می‌شوند. این ویروس‌ها ممکن است هنگام صرف گوشت یا تولیدات حیوانی به بدن انسان انتقال یابند.

اما ویروس‌های کرونا از نوع «ویروس آر ان ای» هستند که شدیداَ انطباق پذیر و از نظر ژنتیکی متنوع می‌باشند. به این معنی که این ویروس‌ها می‌توانند به سادگی در میان گونه‌های متنوع انتقال یافته و آن‌ها را مصاب کنند. برخی از این ویروس‌ها عامل بیماری‌های جدی اند که منجر به مشکل تنفسی، سینه بغل و حتی مرگ می‌شوند.

به گونه مثال در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ یک نوع ویروس کرونا به نام (SARS-CoV) در ۳۰ کشور شیوع یافت. در سراسر جهان بیش از ۸۰۰۰ تن به بیماری سارس مبتلا شدند و حدود ۱۰۰۰ تن جان باختند.

چه اقداماتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری نیاز است؟

سازمان جهانی صحت روز چهارشنبه در این رابطه یک جلسه اضطراری برگزار می‌کند. یک کمیسیون اختصاصی راجع به اعلام وضعیت اضطراری صحی تصمیم می‌گیرد. اگر چنین وضعیتی اعلام شود، به تعقیب آن ترتیباتی برای ساحات قرنطین شده، افزایش بررسی‌های مرزی، ایجاد مراکز ویژه تداوی و محدودیت مسافرت‌ها گرفته می‌شود.

قبلاَ میدان‌های هوایی چین و برخی دیگر کشورهای آسیایی و همچنین ایتالیا و ایالات متحده امریکا اعلام کرده اند که مسافران را مورد معاینه تشخیص تب قرار می‌دهند. اما تا حالا نه سازمان صحی جهان و نه وزارت خارجه آلمان هشداری در مورد سفر به شهر ووهان چین صادر نکرده اند.

طبق معمول توصیه می‌شود که بهداشت و احتیاط رعایت گردد. به گونه مثال، از تماس نزدیک با حیوانات و کسانی که از عفونت سیستم تنفسی رنج می‌برند خودداری شود. علاوه بر این توصیه می‌شود که دست‌ها به صورت مرتب با آب و صابون شسته شوند، خصوصاَ بعد از تماس مستقیم با افراد مریض.

کارشناسان صحی به این باور نیستند که این ویروس جدید کرونا به سراسر جهان گسترش یابد. یوناس شمیت خانازیت، ویروس‌شناس در انستیتوت برنهارد نوخت در هامبورگ می‌گوید که نیاز به تدابیر خاصی در آلمان نمی‌رود. او می‌گوید که خطر کنونی از ناحیه این ویروس بسیار پایین است. اما او می‌گوید این مهم است که سازمان صحی جهان و مراکز صحی در آلمان و اروپا وضعیت را زیر نظر داشته باشند.

آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

درمان خاصی برای بیماری‌هایی که براثر ویروس کرونا ایجاد می‌شود، وجود ندارد. اکثر افرادی که مبتلا به بیماری کرونا هستند، پس از مدتی، خود، بهبود می‌یابند، هرچند کارهایی هست که با انجام آن می‌توان از علائم آن خلاصی یافت، مانند: مصرف داروهای مسکن و تب بر (مراقب باشید، نباید آسپرین را برای کودکان استفاده کنید) و استفاده از مرطوب کننده‌های هوای اتاق یا دوش آب گرم برای التیام گلودرد و سرفه.
اگر بیمار هستید، باید زیاد مایعات بنوشید، در خانه بمانید و استراحت کنید و اگر نگران علائم بیماریتان هستید، به مراکز درمانیتان مراجعه کنید.

امتیاز کاربران: ۱.۶ ( ۱ رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن