اقتصادی

وضعیت امروز بورس چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹

اطلاعاتی درباره بورس امروز چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹ در این پست از کولاک نیوز از نظرتان می گذرد. شاخص کل بورس در معاملات صبح امروز با بیش از ۴۸ هزار واحد افت به عدد یک میلیون و ۶۳۶ هزار واحدی رسید. ریزش امروز بازار صف‌های فروشی سنگین ایجاد کرده است و حجم ممعاملات بسیار پایین است. این حجم معاملات نشان می‌دهد که بازار ممکن است روند ریزشی خود را ادامه دهد. علاوه بر این نکته جدیدی که وجود دارد این است که مردم دیگر به حمایت حقوقی‌ها نیز اعتمادی ندارند. از این رو بازگشت بازار دیگر با حمایت بسیار دشوار خواهد بود و باید شیوه جدیدی برای آن یافت.

پیش بینی بورس
بورس

به گزارش پایگاه خبری کولاک نیوز در آغاز معاملات امروز بازار سهام ، شاخص کل بورس با افتی ۴۱ هزار واحدی در کمتر از ۶۰ دقیقه مواجه شد. فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز معاملات منفی این نمادها موجب شده که شاخص کل بیش از ۲٫۴ درصد سقوط کند.

این در حالی است که در این مدت افت شاخص کل هم‌وزن کمتر از یک درصد بوده که دلیل اصلی آن کم معامله‌شدن نمادهای کوچک و عدم افت زیاد قیمت پایانی این نمادها بوده است.

شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز چهارشنبه ۱۲ شهریورماه کار خود را با کاهش ۳۳ هزار و ۸۰۰ واحدی آغاز کرد و نشان داد امروز هم مثل دیروز سهامداران قرار است با یک روز خونین در بازار سرمایه روبرو باشند. شاخص بورس در ابتدای معاملات و در لحظه نگارش این متن به محدوده یک میلیون و ۶۵۰ هزار واحد رسیده و در نزدیکی حمایت ۱.۶ میلیونی قرار دارد. کاهش ۳۳.۸ هزار واحدی شاخص بورس معادل کاهش دو درصدی قیمت سهام شرکت‌ها است. بررسی‌ها نشان می‌دهد شاخص هم‌وزن ۶۵ صدم درصد کاهش داشته و این یعنی شرکت‌های کوچک بازار وضعیت بهتری نسبت به نماد‌های شاخص‌ساز دارند.

۵۰۰ نماد منفی در بازار امروز

به گزارش فرارو، ۳۱۷ نماد بورسی که امروز معاملات آن‌ها در بازار انجام می‌شود، ۲۹۷ نماد در محدوده منفی قرار دارند و با کاهش قیمت سهام مواجه شده‌اند. همچنین از بین ۲۵۶ نماد فرابورسی هم تعداد نماد‌های منفی به ۲۰۱ نماد می‌رسد تا در مجموع تعداد نماد‌های قرمزرنگ بازار امروز به ۴۹۸ نماد برسد. در ساعات اولیه معاملات امروز، هیچکدام از نماد‌های شاخص‌ساز به داد شاخص کل نرسیده‌اند و شاهد تاثیر منفی نماد‌های فارس، شستا، فولاد، فملی، شپنا، اخابر و وغدیر روی کاهش ۳۳ هزار واحدی شاخص بورس در ابتدای معاملات هستیم. دو سوم ریزش شاخص امروز بر عهده همین شش نماد شاخص ساز است. چراکه آن‌ها در کنار هم حدود ۲۲ هزار واحد تاثیر منفی روی شاخص گذاشته‌اند. اگر روی نقشه بازار به دنبال نماد‌های سبزرنگ بگردیم، تنها چشممان به جمال بکهنوج، فرآور و غشهداب روشن می‌شود. غشهدابی که دیروز با بازگشایی منفی ۳۰ درصدی، یک سوم سرمایه سهامدارانش را از بین برد.
جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه ۱۲ شهریورماه

صف فروش هزار میلیارد تومانی شستا در آغاز معاملات

نماد شستا در دوره پیشگشایش بازار امروز شاهد صف فروشی به حجم ۲۳۰ میلیون سهم است که با توجه به قیمت سه هزار و ۹۷۲ تومانی، ارزش این صف حدود ۹۳۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. این مورد صف فروش شستا را به بزرگ‌ترین صف بازار امروز تبدیل کرده است. گروه صنعتی ملی مثل روز گذشته با صف فروش ۵۴۰ میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار دارد و شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان هم با صف فروش ۵۳۰ میلیارد تومانی در جایگاه سوم است. فهرست طولانی‌ترین صف‌های فروش امروز به ترتیب با نماد‌هایی مثل وآیند، دی، ثشاهد، خودرو، خگستر، شپنا و خبهمن تکمیل می‌شود. صف فروش هر کدام از این نماد‌ها در دوره پیشگشایش بازار بین ۳۸۰ تا ۴۸۰ میلیارد تومان بود. حضور نماد‌های شاخص‌ساز در این فهرست نشان می‌دهد امروز روز خوبی برای سهامداران بورس نخواهد بود.

در طرف مقابل صف‌های طولانی فروش، فقط چند نماد محدود با صف خرید روبرو هستند. یکی از آن‌ها مثل یکی دو روز گذشته، بکهنوج است که ارزش صف خرید آن به حدود ۱۱۵ میلیارد تومان می‌رسد. به جز بکهنوج، بقیه نماد‌های صف خرید امروز همان نماد‌های عرضه اولیه مثل امین، زملارد، بگلیلان، شاروم و ولپارس هستند.

شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت، مشمول فرآیند تعلیق!

وسخراج، نماد سرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی به عنوان اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت که وارد بورس شده و واحد‌های سرمایه‌گذاری آن قابل خرید و فروش هستند، مشمول فرآیند تعلیق شده است. در توضیحات این اتفاق، ارائه نکردن گزارش فعالیت دوره یک ماهه منتهی به مردادماه به عنوان عامل اضافه شدن این نماد به فهرست نماد‌های مشمول فرآیند تعلیق به چشم می‌خورد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ماهانه گزارش فعالیت خود را از طریق سامانه کدال به اطلاع همه سهامداران برسانند.

تکرار روز بد بورس با کاهش ۵۳ هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۲ شهریورماه، نهایتا با کاهش ۵۲ هزار و ۹۰۵ واحدی حدود ۳.۱۴ درصد عقب‌نشینی کرد و به رقم یک میلیون و ۶۳۱ هزار و ۸۸۱ واحد رسید. از آنجایی که شاخص هم‌وزن امروز ۱.۴۵ درصد کاهش داشته، می‌توان گفت سهام شرکت‌های کوچک در شرایط این روز‌ها وضعیت بهتری نسبت به شرکت‌ها بزرگ دارند. امروز اغلب نماد‌های شاخص‌ساز رنگ قرمز به خود گرفتند و حتی سهامداران فلزات اساسی و پالایشگاه‌ها هم روی خوش به خود ندیدند.
جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹

نقشه بازار در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۲ شهریورماه ۹۹

ارزش معاملات در کمترین حالت ممکن

کمتر کسی در بازار قرمزرنگ امروز جرعت خرید و فروش سهام داشت. اتفاقی که باعث شده ارزش معاملات امروز تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. کار به جایی رسیده که گروه اوراق تامین مالی امروز به عنوان پرمعامله‌ترین گروه بازار شناخته می‌شود و فلزات اساسی در رتبه دوم قرار دارد و جایگاه سوم در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF است.

امروز معامله‌گران بورس تنها ۵.۶ میلیارد سهم در ۷۷۳ هزار معامله به ارزش هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خرید و فروش کردند. با در نظر گرفتن معاملات چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات بازار سرمایه نهایتا به ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که تقریبا یک سوم ارزش معاملات دو روز گذشته است.

سهم هر نفر در عرضه اولیه بپیوند؛ ۱۴۴ هزار تومان

دیروز پنج میلیون و ۵۷۰ هزار و ۹۸۱ نفر در عرضه اولیه شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس شرکت کردند و نهایتا در این عرضه به هر نفر ۷۸ سهم اختصاص پیدا کرد که امروز به سبد دارایی‌ها اضافه می‌شود و از شنبه قابل معامله است. قیمت عرضه اولیه نماد بپیوند هزار و ۸۵۰ تومان بوده و این یعنی سهم هر نفر از این عرضه اولیه تقریبا ۱۴۴ هزار تومان محاسبه می‌شود.
برچسب ها

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام عرض ادب . هنوز خبری در خصوص افتتاح کوره بلند شماره ۱ و پروژه pci از شرکت منتشر نشده . شما خبر موثق دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن